PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=866786}
6,5 705
ocen
6,5 10 1 705
The Callisto Protocol
powrót do forum gry The Callisto Protocol

... gdyby twórcy postanowili dać sobie więcej czasu. Osobiście grałem na PS5, więc moje doświadczenie jest bazowane na tej wersji.

Gra nie jest złą ale ma dużo wad. Dam to kilka osobistych plusów i minusów:

Te dobre:
- graficznie wygląda rewelacynie (w większości)
- modele postaci, są nie z tej ziemi, jesteśmy coraz bliżej fotorealizmu - a gra została zrobiona w Unreal Engine 4 a nie 5.
- przelew krwi aż soczyście - nie zawsze to jest plus, ale w takim typie gry jak najbardziej.
- nie najgorsza historia - wiadomo, że nie możemy się tu spodziewać nic głębokiego, ale jak wyżej w swojej kategorii jest ok.
- ilość detali w otoczeniu i większości otoczenia jest poprostu oszałamiająca.
- dobra atmosfera.
- świetny klimatyczne dźwięki.
- gra aktorska jest dobra (oceniam na bazie oryginalnej ścieżki językowej)

Te złe:
- graficznie rewelacyjne, ale znalazłem dużo niespójności w wyglądzie mimo tego np. płomienie to proste animacje 2D, które można obejść do okoła i widzieć, że nie implementowali odpowiedniej techniki by tworzyć złudenia "realizmu", artefacty świetlne przy mgle zamieniały się w kwadraty. Obrażenia na potworach zawsze są takie same, wszystko jest według "szablonu".

- system walki wręcz, jest poprostu słaby. Unikanie jest za łatwe, a na najtrudniejszym poziomie, gra poprostu oszukuje. Mam nagrane wideo gdzie wiele razy walki z "bossami" jak Two-Head i ten ostatni, często poprostu "olewają" zasady i udaje im się mnie udeżyć mimo iż robie wszystko dobrze. Sprawdziłem dla porównania na średnim i łatwym i problemu nie było. Do sprawdzenia też włączyłem system assysty, i problem był ten sam. Jest to oczywiste, że twórcy wiedzieli, że ich system jest za łatwy na trudny poziom więc postanowili sztucznie utrudnić sprawę - bardzo frustrujące.

- 1/3 gry to przeciskanie się przez ściany, i systemy wentylacyjne itd. Coś co denerwuje mnie w każdej grze, która to robi, nawet najnowszy God of War.

- gra jest bardzo prostolinijna, a czasami wręcz pusta. Co bardzo rzuca się w oczy, gdy mamy tak świetnie dopracowane graficznie otoczenie, z tyloma detalami. Wydaje się, że powinno być więcej interakcji z otoczniem.

- dużo rzeczy nie ma sensu i isnieje tylko po to by dać szanse graczowi zabijać potwory szczególny sposób - czemu wszędzie na ścianach są kolce, albo wirujące ostrza w niektórych etapach.

- drukowanie 3D, drukowanie amunicji po jednej porcji... animacja 5 sekund i powtórka. straszne jak chcesz nadrukować 8 pudełek.

- nie, można ominąć scenek (straszne jeśli grasz 2 razy tak jak ja).

- wiele miejsc zmusza cię do powolnego chodzenia, było by to OK, jak w niekórych sytuacjach, gdzie gra wprawadza cię w jakąś wyreżyserowaną scenę, ale niestety powolne chodzenie, jest zaprogramowane do specyficznych miejsc a nie sytuacji. Czyli jak będziesz wracać np żeby podnieść coś czego nie mogłeś zabrać wcześniej, musisz znowu iść powoli przez pewien etap - czemu?

Jak grałem tylko raz, na średnium poziomie było w miare OK i dał bym grze ok 7-7.5, ale po przejściu drugi raz, czułem dużo frustracji i wady opisane wyżej rzucały się w oczy strasznie. Gra na najtrudniejszym poziomie wogóle nie jest trudna. I sama gra jako horror, wogóle nie jest straszna. Uwagi na temat grafiki (te złe) mogą być ze względu na wersje z konsoli. Nie mam silnego PC żeby móc osobiście porównać. Warto jest zagrać za samą prezentację bo jest naprawde rewelacyjna pod wieloma względami.

ocenił(a) grę na 5
arte_nm

Koniec zalatywał kiczem. Myślisz że stoi za tym jakaś korpo jak Weyland-Yutani a tu bum! Masoni :-P

ocenił(a) grę na 6
borsuk96

No wiesz, nie oczekiwałem po tym psychologicznego horroru jak Silent Hill.

Kicz był - oczywiście, "zrobiliśmy to dla postępu/ewolucji ludzi" bla bla bla...

No i wiadomo... CDN. Miejmy nadzieję że jeśli powstanie następna część to będzie coś głębszego... Przynajmniej po względem samego gameplay'u.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones