PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1491}
6,7 7 296
ocen
6,7 10 1 7296
6,3 7
ocen krytyków
Weiser
powrót do forum filmu Weiser

Bardzo trudne zadanie stało przed reżyserem, bo nie wyobrażałem sobie porządnego
przedstawienia tej historii w 90 minut.
Będąc świeżo po lekturze, obejrzałem od razu film i to był chyba błąd.
Wiem, że film powinien żyć własnym życiem i nie powinno go się traktować jako
obowiązkowej reprodukcji książki scena po scenie, jednak tutaj sporo zabrakło mimo
wszystko.

Kilka scen zupełnie zbędnych - Możdzer narkoman na dworcu, po co?
Postać wariata Żółtoskrzydłego, która pojawia się kilka razy zupełnie bez ładu i składu
przez co widz bez znajomośći książki nie wie właściwie o co chodzi z tym starym
człowiekiem przebywającym z dzieciakami.
Kolejna scena ze słowami "czerwona najlepsza" - nawet po komentarzach widzę, że
ludzie nie zrozumieli aluzji Elki do koloru oranżady, myśląc że chodzi o jej sukienkę...

Najważniejszą postać - Dawida - pokazano bardzo pobieżnie, jest dziwny, lewituje, ma
dziadka świra i lubi eksplozje. Niewiele, prawda?

Zmiany w stosunku do książki były nieuniknione, jedyne co mnie raziło to właśnie
przedstawienie dziadka Weisera i fakt, że chłopcy razem zajmowali się wysadzaniem,
podczas gdy w książce żaden z nich niczego nie dotykał, byli tylko obserwatorami "dzieła"
Weisera. Cała reszta zmian znośna.

A plusy:
Najważniejsza sprawa to niewątpliwy klimat filmu, na myśl od razu przychodzi "Piknik
pod wiszącą skałą", zagadkowość i brak wyjaśnień nie każdemu się podoba, ale tutaj to
podstawa atmosfery.
Aspekty techniczne, muzyka i zdjęcia, szczególnie dziecięce wspomnienia, na
najwyższym poziomie.

I uwaga której jestem prawie pewien: o wiele bardziej podobałby mi się ten film gdybym
wcześniej nie czytał książki.

ocenił(a) film na 8
_B_a_r_t_

A ja nie czytałam książki, więc nie mam porównania, ale film wydaję mi się bardzo dobry. Przyciąga, wręcz hipnotyzuje...No i ta tajemnica wokół Dawida robi dobre wrażenie. Gra aktorów z najwyższej półki no i cała fabuła

ocenił(a) film na 8
_B_a_r_t_

ja również książki nie czytałam, więc w tym kontekście się nie wypowiem, ale do plusów dodałabym muzykę Preisnera. wręcz idealnie tworzy spójną całość z obrazem. wczoraj, zupełnie przypadkiem, trafiłam późną porą na film w tvp kultura i nie żałuję. dziwny to był film, ale w takim sensie, że po prostu chciało się go oglądać.

ocenił(a) film na 6
_B_a_r_t_

Bardzo trafnie wg. mnie wskazuje autor wątku na arcydzieło Weira.Tam gdzie film opowiada historię Dawida jest intrygująco i tajemniczo.
Ale te powroty do współczesności, to miotanie się Pawła, ta obsesyjna potrzeba wyjaśnienia zagadki akurat w chwili powrotu do kraju osłabiają nastrój tajemnicy.Jest ledwie przeciętnie, słabo jest ten Paweł opisany.Żeby choć miał tylko jedną parę butów co wprawdzie Świetlickiego jeszcze z niego nie zrobi ale przynajmniej jakoś zaciekawi. Z ulgą wracam, jako widz,do dzieciństwa bohatera.Good night and good luck,esforty.
6/10

ocenił(a) film na 7
esforty

Mi także najbardziej z tego filmu podobały się sceny z dzieciństwa, te obrazy były piękne, bajkowe, ścieżka dźwiękowa cudo. Gra aktorska była na wysokim poziomie. Lecz nie ukrywam, nie do końca zrozumiałam ten film, był strasznie zawiły i tajemniczy. Może właśnie powinnam przeczytać książkę, żeby zrozumieć fabułę albo przynajmniej obejrzeć ten film jeszcze raz.

ocenił(a) film na 9
_B_a_r_t_

Nie czytałam książki. Mam pytanie, czy po oglądnięciu filmu warto przeczytac książkę ? Film uważam za doskonały, ale może dlatego, że książki nie czytałam. Czy koniec książki jest tak samo tajemniczy ? Jeżeli inny to proszę go nie zdradzac.

ocenił(a) film na 6
majkalipcowa

Zdecydowanie warto przeczytac, ksiazka jest znakomita, o wiele lepsza od filmu - jak to zazwyczaj bywa ;)

ocenił(a) film na 7
majkalipcowa

książka jest świetna, głębsza i bardziej magiczna. lektura obowiązkowa tak czy inaczej.

_B_a_r_t_

To interesujące - będę musiał obejrzeć film, bo książka mnie nie zachwyciła. Rozumiem, że jak na datę wydania to był w Polsce powiew świeżości, ale porównując do tego co ma do zaoferowania literatura iberoamerykańska i co tworzyli później Stasiuk i Tokarczuk, "Weiser Dawidek" jest tylko poprawny. Może film przemówi do mnie obrazem.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones