PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1200}
8,0 55 435
ocen
8,0 10 1 55435
7,9 32
oceny krytyków
Przesłuchanie
powrót do forum filmu Przesłuchanie

"Najbardziej antykomunistyczny film w historii PRL"- to cytat przytoczony przez twórcę opisu na stronie Vod. No właśnie, tylko nie bardzo rozumiem dlaczego.

Akcja filmu rozgrywa się i dotyczy początku lat 50tych, czyli okresu stalinowskiego.
Okresu stalinowskiego, który został jednoznacznie potępiony przez następców wąsatego jegomościa, czego przejawem była odwilż postalinowska, również ukazana w filmie. Z resztą to właśnie dzięki niej Antonina opuszcza więzienie.

Brutalne metody, które miały na celu wyniszczyć psychicznie podejrzanych i zmusić ich do podpisania wymyślonych zeznań zostały ukazane w filmie jako element systemu stalinowskiego. Właśnie tego, który w momencie tworzenia filmu był uznawany za błędny.

Ponad to Tadeusz, ten Tadeusz, który recytował komunistyczne formułki i wydaje się, że głęboko wierzył w panujący ustrój, został ostatecznie ukazany jako wrażliwa osoba, która nie godzi się z metodami stosowanymi przez kolegów po fachu.

Oczywiście, to duże uproszczenie, którego jestem świadomy. W filmie wielokrotnie uświadczymy, dość subtelnie przemyconej przez Bugajskiego, krytyki ustroju komunistycznego. Ale, czy faktycznie jest jej więcej niż w innych filmach z tego okresu?

Na pierwszy rzut oka film ten nie jest aż antykomunistyczny, a "jedynie" antystalinowski, co biorąc pod uwagę realia, w jakich powstawał, nie jest czymś wybitnie nagannym z punktu widzenia władzy.

Może ktoś wie, czym wyróżnia się "Przesłuchanie" pośród Amatorów, Ludzi ze stali i marmuru, czy Przypadków? Oczywiście pod względem krytyki komunizmu.

ocenił(a) film na 9
schmetterling_v1

"Dość subtelnie przemyconej"?... Ten film to jedna wielka potężna krytyka komunizmu...
Myślę, że chodziło przede wszystkim o tak dosłowne pokazanie tortur.
Owszem, stalinizm był potępiony przez Chruszczowa, ale potem zbrodnie stalinowskie nie były głoszone wszem i wobec np. w polskich mediach reżimowych.
A przede wszystkim - trzeba zwrócić uwagę na datę powstania filmu. 1982. Co trwało Polsce w tym roku?
(Pozostałe wymienione przez Ciebie filmy były z: 1977 - Człowiek z marmuru, 1979 - Amator, 1987 - Przypadek... czyli kompletnie inne sytuacje niż 1982).

ocenił(a) film na 9
schmetterling_v1

A tak w ogóle to Przypadek też był półkownikiem - bo powstał w 1981... Podałam przez pomyłkę datę premiery.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones